ORTAKLIK YAPIMIZ

Hissedarlarımız %80 oranında Aktif Bank ve %20 oranında İslam Kalkınma Bankası’nın (IDB - Islamic Development Bank) iştiraki olan Özel Sektörün Geliştirilmesi İslami Kurumu’dur (ICD - Islamic Corporation for the Development of the Private Sector ).

AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.


Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankası olan Aktif Bank, yola çıktığı günden beri, bankacılık felsefesini “şubeleşerek değil, alternatif dağıtım kanalları ile yeni nesil bankacılık yapmak” olarak belirlemiştir.

Verimlilik ve etkinlik Aktif Bank’ın sürdürülebilir büyüme stratejilerinin dayandığı temellerdir. Bunun bir yansıması olarak, sekiz adet olan şube sayısı son dört yıldır değişmemiştir ve bu şubeler, ağırlıklı olarak bire bir iletişim gerektiren kurumsal bankacılık, yatırım bankacılığı ve özel bankacılık odaklı hizmetler vermektedir. Büyük dağıtım ağı gerektiren bireysel bankacılıkta, yeni nesil bir yöntem izlenerek pazarda etkin olan diğer dağıtım teşkilatları ile işbirliği yapılmış; esnek maliyet odaklı bu stratejinin sonucu olarak Aktif Bank, yüksek miktarda sermaye biriktirme kabiliyetine ulaşarak istikrarlı büyümesini 2016 yılında da devam ettirmiştir.

Aktif Bank’ın ana faaliyet konularını; perakende bankacılık, kurumsal bankacılık, yatırım bankacılığı ve özel bankacılık oluşturmakla birlikte, Banka, iştirak ve bağlı ortaklıkları aracılığıyla para transferlerinden sigortacılığa, kart ürünlerinden kapsamlı kiosk çözümlerine kadar çok geniş bir yelpazede müşterilerine hizmet vermektedir. Bu kapsamlı ve vizyoner bakış açısı, Aktif Bank’ın özünde kendini bir bankadan çok geniş bir perspektifte konumlandırmasını sağlamıştır. Aktif Bank 2016 yılında bünyesine kattığı yeni iştirakleri; Mükafat Portföy Yönetimi ve EchoPOS ile hizmet verdiği sektörlerin gelişmesine katkıda bulunmuştur.

Aktif Yatırım Bankası A.Ş. bir Çalık Holding A.Ş. kuruluşudur ve Aktif Yatırım Bankası A.Ş.’nin hisselerinin %99,42’si Çalık Holding A.Ş.’ye aittir.

1981 yılında Ahmet Çalık tarafından kurulan Çalık Holding enerji, inşaat ve gayrimenkul, madencilik, tekstil, finans ve telekomünikasyon alanlarında faaliyet göstermektedir. Orta Asya, Balkanlar ve MENA bölgesi olmak üzere, 22 ülkede çalışmalarını sürdüren Grup, yaklaşık 31 bin kişiye istihdam sağlamaktadır.

ISLAMIC CORPORATION FOR THE DEVELOPMENT OF THE PRIVATE SECTOR
ÖZEL SEKTÖRÜN GELİŞTİRİLMESİ İSLAMİ KURUMU


İslam Kalkınma Bankası (IDB), Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Kuveyt, Libya, Mısır, Suudi Arabistan ve Türkiye gibi İslam Konferansı Örgütü’ne üye 7 ülke tarafından 7 Aralık 1973 yılında kurulmuştur.

IDB’nın iştiraki olan Özel Sektörün Geliştirilmesi İslami Kurumu (ICD); rekabeti, mikro ve makro bazda kalkınmayı ve girişimciliği teşvik eden özel sektör projeleri için finansman sağlanması yoluyla, üye ülkelerin ekonomik gelişimini desteklemek için 1999 yılının Kasım ayında kurulmuştur.

Ana amacı sürdürülebilir ekonomik büyümeyi teşvik etmektir. İslami finansın gelişimi yolu ile ekonomik kalkınmaya ve genişlemeye, sermaye piyasalarının gelişimine katkı sağlarken, özel sektör işletmelerine de kaynak temini ve danışmanlık yapar.

Özel Sektörün Geliştirilmesi İslami Kurum’unun hissedarları başta İslam Kalkınma Bankası olmak üzere, 53 İslam Ülkesi ve diğer 5 kamu mali kuruluşudur.

İslam Konferansı Teşkilatı üyesi ülkeler arasında ticaretin arttırılması bankanın stratejik amaçları arasındadır. Kurum, İslam felsefe ve prensipleri doğrultusunda, üye ülkelerin ve Müslüman toplumların münferit ya da birlikte ekonomik kalkınmalarına ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmaktır.

© Copyright , Mükafat Portföy Yönetimi A.Ş.