SOSYAL SORUMLULUK

Islam Kalkınma Bankası üye ülkeleri sadece ekonomik ve mali projeleri ile değil sosyal alanda yürüttüğü başarılı projeleri ile de destekleme devam ediyor…

sosyal sorumluluk

Afrikalı Çocukların Yüzleri Gülüyor

IDB (Islam Kalkınma Bankası) ve BADEA arasındaki ortak finansman anlaşması üye 16 Afrika ülkesinde 5,9 milyar dolarlık 68 projeyi hedef aldı. Eş finansman yöntemi ile ulaştırma, enerji ve su sektörleri ile tarım ve kırsal kalkınma da dahil olmak üzere temel olarak altyapı projeleri hedeflemiştir. Proje için sırasıyla 1.3 milyar dolar ve 726 milyon dolar’lık bir bütçe onaylamıştır. Burkino Faso’da ki QUAGADOUGOU su temini projesinin toplam maliyeti 196,8 milyon dolar olup, proje için IDB 20 milyon dolar, BADEA ise 10,6 milyon usd finansman sağlanmasını temin etmiştir.

sosyal sorumluluk

Bangladeş’te Güneş Enerjisi, Elektriğe Kavuşturuyor

Bangladeş'teki insanların yarısından fazlası, şebeke elektriği olmayan alanlarda yaşıyor. Kırsal toplulukların yalnızca üçte birinin elektriğe erişimi bulunuyor. Son on yıldır ise elektrik, solar sistemler (SHS) sayesinde kırsal bölgelerin birçok yerine gidebiliyor. Daha önce insanlar zayıf ışık veren ve dumanlı bir ev ortamı yaratan gazyağı lambalarına güvenmek zorunda kaldılar. Ancak şimdi IDB’nin ülkedeki solar sistem projesi ile gençler okul sonrasında evlerinde rahatça derslerini çalışabilirken, aileler de yaşam koşullarını daha iyi seviyelere taşıyabiliyor.

sosyal sorumluluk

"Topluma katma değer üretme" ilkesi Çalık Holding'in kurumsal sosyal sorumluluk anlayışının temelini oluşturmaktadır."

sosyal sorumluluk

Arnavutluk'ta Gençlere ve Topluma Destek

Arnavutluk'un Durres şehrinde bulunan Aleksander Moisiu Üniversitesi ile Banka Kombetare Tregtare'nin (BKT) birlikte gerçekleştirdiği FASTIP Bankacılık Programı'ndan yararlanan öğrencilere üniversitede öğrendikleri teorik bilgilere ek olarak iş hayatının pratik bilgileri aktarılmaktadır. Bu programdan yararlanan 70 öğrenciye ilaveten, 2011 yılında mezun olan 15 öğrenci BKT bünyesinde çalışmaya başlamıştır.

2012'nin Eylül ayında BKT tarafından desteklenen 25 FASTIP öğrencisi mezun olmuş, 1 Ekim 2012 itibariyle de bankayla çalışmaları için kendilerine sözleşme sunulmuştur. Toplamda 61 öğrenciye burs imkânı sağlayan BKT, son iki yıldaki işe alımlarının yüzde 17'sini FASTIP öğrencilerinden seçmiştir

sosyal sorumluluk

Pakistan'a "Çalık Köyü" Projesi

Çalık Holding ve çalışanları Pakistan'da, milyonlarca kişinin etkilendiği ve binlerce kişinin hayatını kaybettiği sel felaketi sonrası Pakistanlı afetzedeler için Çalık Köyü kurmak amacıyla sosyal sorumluluk kampanyası başlatmıştır. Çalık Holding ve çalışanlarının destekleriyle 175 ailenin barınma ihtiyacı karşılanırken, erzak ve kıyafet yardımlarıyla da temel ihtiyaçları giderilmiştir.

Çalık Ailesi, afet sonrası Türk Kızılayı tarafından başlatılan insani yardım operasyonu kapsamında; Khyber Pakhtunkhwa (KPK) Eyaleti'nin Nowshera şehrinin Akura Khatak Köyü'nde 175 adet Mevlana Evi kurulmasına öncülük etmiştir.

© Copyright , Aktif Portföy Yönetimi A.Ş.